منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت سوم

12 ـ قرنیه چیست ؟
قرنیه قسمت شفاف ، بی رنگ و برجسته جلوی چشم است که به دلیل شفاف بودن آن ، نور اجسام محیط می تواند به فضای داخل چشم راه پیدا کند . آنچه باعث تفاوت رنگ چشم افراد از یک دیگر می شود ، رنگ قرنیه نیست بلکه رنگ عنبیه است . برعکس ، قرنیه طبیعی باید کاملا شفاف و بی رنگ باشد . در جراحی های اصلاح عیوب انکساری عمدتا تغییراتی به قرنیه و قدرت انکساری آن داده می شود .

13 ـ در جراحی های اصلاح نزدیک بینی ، چه تغییراتی به قرنیه داده می شود ؟
این جراحی ها ، عمدتا باعث تغییر دائمی قدرت انکساری قرنیه می شوند ، یعنی از درجه هم گرایی بیش از اندازه نور اجسام که موجب تشکیل تصاویر در جلوی شبکیه میشود ؛ کاسته و در نتیجه این بار تصاویر بر روی شبکیه با وضوح بیشتری ایجاد می شوند این همان حالتی است که به طور موقت ، به وسیله عینک یا لنز تماسی منفی و با کاهش قدرت انکساری موجود در قرنیه ایجاد می گردد .

14 ـ لیزیک چیست ؟
جدیدترین و شایع ترین روش اصلاح عیوب انکساری که نتایج و عوارض آن تا حدود زیادی مشخص گردیده است ، لیزیک نامیده می شود .کلمه Lasik خلاصه کلمات Laser in situ Kermatomileusis است . معنی این کلمات آن است که انحنا و قدرت قرنیه در محل طبیعی خود و روی چشم به وسیله لیزر تغییر می یابد و به این ترتیب شماره چشم فرد اصلاح می گردد .

15 ـ فرق بین لیزر و لیزیک چیست ؟
قبل از تکامل و رواج یافتن لیزیک ، روشی که به وسیله لیزر اکسایمر به کار می رفت PRK نامیده می شد . در این روش ، تنها یک لایه سطحی قرنیه به وسیله جراحی ( با تراشیدن به وسیله چاقوی جراحی ) برداشته می شد و سپس به وسیله لیزر اکسایمر لایه های قرنیه را بر اساس نمره چشم از سطح می تراشیدند . در نتیجه ، شماره چشم بیمار اصلاح میشد .در عمل لیزیک نیز ، از لیزر استفاده می شود ، اما همانگونه که بعدا به تفصیل خواهد آمد ، پس از برداشتن لایه ضخیم تری ، حدود 130 تا 160 میکرون از قرنیه ، به وسیله دستگاه اتوماتیک میکروکراتوم ، لیزر در عمق قرنیه تاثیر می گذارد

16 ـ چرا لیزیک ابداع شد ؟
1 ـ درد شدید که 3 تا 2 روز ادامه دارد . البته این درد با قطره و داروهای مسکن قابل کنترل است . هم چنین استفاده از لنز پانسمانی که به صورت موقت روی قرنیه گذاشته می شود ، در کاهش درد ، موثر است .
2 ـ تاری دید که تا یک ماه ممکن است به طول بیانجامد .
3 ـ در گذشته امکان این که جراحی هر دو چشم همزمان انجام شود ، کم بود و گاهی لازم بود تا یک ماه فاصله بین جراحی دو چشم رعایت شود .
4 ـ احتمال عفونت در روش PRK نسبت به لیزیک بالاتر بود . چون در روش PRK سطح وسیعی از قرنیه برداشته می شود . در حالی که ، در لیزیک تنها برش باریکی در سطح قرنیه داده می شود .
5 ـ خطر ایجاد کدورت قرنیه ، به خصوص در شماره های بالاتر از 4 تا 5 ، در روش PRK بالاتر از لیزیک بود . در واقع ، این مشکل پس از عمل لیزیک به ندرت پیش می آید . امروزه با داروی « میتومایسین » هم زمان با PRK ، خطر ایجاد کدروت را کاهش داده اند .
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت دوم


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465