منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

التهاب ملتحمه

کنژنکتیویت
ملتحمه یا کونژنکتیوا (conjunctiva) یک غشاء شفاف و نازک میباشد که بخش قدامی سفیدچشم و سطح داخلی پلکها را میپوشاند (تصویر 1). به التهاب این قسمت، کونژنکتیویت (Conjunctivitis) یا التهاب ملتحمه میگویند. كونژنكتيويت میتواند به علت عوامل باكتریایی، ویروسی و یا آلرژیک ایجاد شود. گاهی تبخال چشمی نیز با علائم كونژنكتيويت شروع می‎شود.

ملتحمه
انواع کونژنکتیویت
سه نوع کونژنكتیویت وجود دارد :
1- كونژنكتيويت باکتریایی :

نوع بسیار مسری کونژنکتیویت بوده که باعث قرمزی چشم به همراه مقدار زیادی ترشح چرکی می‎شود. در اغلب موارد صبحها هنگام بیدار شدن، پلکها با ترشحات چسبنده بسته شدهاند (تصویر 2). درد و تورم اطراف گوش همان سمت نیز شایع میباشد. قطرههای آنتیبیوتیک موجب تسریع بهبودی در این بیماری میشوند. این نوع از التهاب ملتحمه شایعترین شکل كونژنكتيويت در کودکان سنین مدرسه بوده و باید توسط قطرههای آنتی بیوتیک درمان شود.

قرمزی چشم همراه با ترشحات چرکی و زرد رنگ در كونژنكتيويت باکتریال
2- كونژنكتيويت ویروسی :

این نوع کنژکتیویت توسط همان ویروسهای ایجاد کننده سرماخوردگی ایجاد می‎شود. این نوع از ورم ملتحمه نیز بسیار مسری بوده و باعث قرمزی و ترشحات آبکی از چشمها می‎شود (تصویر 3). در برخی از انواع مسری و شدید این بیماری، سطح قرنیه دچار کدورتهای پراکنده به نام کراتیت شده که بتدریج برطرف میشوند (تصویر 4). علائم بیماری چند روز تا دو هفته ادامه داشته و خودبخود بهبود مییابند. علایم كونژنكتيويت ویروسی، خفیفتر از نوع باکتریال بوده و شایعترین شکل التهاب ملتحمه در بزرگسالان میباشد. برای درمان نیازی به قطره آنتیبیوتیک نیست. با توجه به مسری بودن هر دو نوع كونژنكتيويت ویروسی و باکتریال، مبتلایان باید تا بهبود کامل از حضور در اماکن شلوغ پرهیز نمایند.

قرمزی چشم همراه با ترشحات آبکی در عفونت

کدورت های پراکنده سطح قرنیه به دنبال عفونت شدید ویروسی (کراتیت)
3- كونژنكتيويت آلرژیک :

این نوع از ورم ملتحمه مسری نمیباشد و در اثر عکسالعمل بدن نسبت به یک ماده آلرژیزا مانند گرده گلها ایجاد می‎شود. قرمزی و ورم شدید بافت ملتحمه، باعث ایجاد یک نمای شیری (Milky appearance) در سطح چشم می‎شود (تصویر 5). انواع مختلفی از کونژکتیویت آلرژیک وجود داشته که شایعترین شکل آن نوع فصلی است و بیمار معمولاً در فصل بهار دچار علامت می‎شود.

نمای شیری ملتحمه در كونژنكتيويت آلرژیک
علائم كونژنكتيويت

علائم بر حسب نوع كونژنكتيويت متفاوت هستند. كونژنكتيويت باکتریایی باعث ایجاد پوسته روی پلکها و ترشحات فراوان چرکی از چشمها می‎شود. این ترشحات ممکن است زرد یا سبز رنگ بوده و گاهی هر دو چشم را درگیر مینماید (تصویر 6). در كونژنكتيويت ویروسی، ترشحات کمتر از نوع باکتریال بوده و غلظت کمتری دارند. اگر چه بسیاری از عوامل ویروسی فقط یک چشم را مبتلا میکنند ولی احتمال درگیری هر دو چشم نیز وجود دارد. اگر علت كونژنكتيويت آلرژی باشد خارش، اشکریزش و قرمزی چشمها وجود داشته و ممکن است با آبریزش از بینی همراه باشد.

واکنش الرژیک پوست پلک
سایر علائم كونژنكتيويت تورم خفیف پلکها، درد چشمها، احساس جسم خارجی، خارش پلکها و تاری دید خفیف به علت ترشح موکوس یا چرک میباشند.

تشخیص
چشم پزشک با معاینه چشم میتواند علت اکثر كونژنكتيويتها را تشخیص دهد. بروز ناگهانی یا تدریجی علائم، تماس با شخص دارای علائم مشابه و سابقه عفونت تنفسی در تشخیص این بیماری مهم است .

یافته های معاینه اسلیت لمپ (به ترتیب از چپ به راست تصویر، آلرژیک، ویروسی و باکتریال).

درمان
در قدم اول باید از سرایت آن پیشگیری کرد . هر دو نوع كونژنكتيويت ویروسی و باکتریال به سرعت به افراد دیگر سرایت میکنند. مهمترین مواردی که باعث کاهش انتشار بیماری میشوند عبارتند از:
شستشوی مکرر دستها و خودداری از تماس و مالش چشمها. پرهیز از استفاده از حوله، بالش و وسایل حمام مشترک و شستشوی این وسایل پس از هر بار استفاده
پرهیز از استفاده از قطرههای چشمی و مواد آرایشی مشترک و تعویض آنها پس از بهبود كونژنكتيويت.
عدم استفاده از لنز تماسی در مدت بیماری و تعویض آنها پس از بهبود بیماری.

در موارد كونژنكتيويتهای ویروسی و باکتریال، کمپرس سرد ممکن است باعث آرامش و تسکین چشمها شود. در صورت ابتلای فقط یک چشم از کمپرس هر دو چشم با یک حوله باید پرهیز گردد تا از انتشار باکتری یا ویروس به چشم سالم پیشگیری شود.كونژنكتيويتهای ویروسی و باکتریال بدون درمان هم خود بخود بهبود مییابند. استفاده از قطرههای آنتی بیوتیک در موارد باکتریال، بهبود بیماری را سرعت بخشیده و همچنین سرایت آنرا به دیگران کاهش میدهد. در موارد خاص ممکن است آنتیبیوتیک خوراکی کاربرد پیدا کند. گاهی به دنبال كونژنكتيويت ویروسی برای درمان ضایعاتی التهابی قرنیه، استفاده از استروئید موضعی ضرورت مییابد. كونژنكتيويتهای ناشی از تبخال باید با داروهای ضد تبخال درمان شوند (تصویر 9).

كونژنكتيويتهای ناشی از تبخال همراه با زخم و دمل پوست اطراف چشم
برای کاهش كونژنكتيويت آلرژیک در طول روزهایی که گردههای گیاهان زیاد است، به هنگام وزش باد و فصل بهار میتوان با بستن پنجره و دربها از ورود گردهها به داخل خانه جلوگیری نمود. گردگیری و کشیدن جارو برقی باعث کاهش گرد و غبار و مواد آلرژیزا می‎شود. باید با قرار گرفتن در نواحی تهویه خوب از تماس با غلظت زیاد دود و مواد شیمیایی پرهیز نمود. به شکل مرتب و دورهای لباسها و ملحفه رختخوابها باید شسته شود. در موارد كونژنكتيويت آلرژیک کمپرس سرد تسکین دهنده است. قطره های ضدآلرژی و قطرههای اشک مصنوعی بخصوص اگر قبل از استفاده در یخچال نگهداری شده و خنک باشند در کاهش علائم مفید هستند.


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465