منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

انسداد عروق شبکیه چیست

انسداد عروق شبکیه چیست ؟

خون توسط شریان ها و وریدهای کوچک به شبکیه وارد و از آن تخلیه می شود. این عروق ممکن است در اثر تجمع موادی در جدار آنها و یا در اثر افزایش غلظت خون و یا ترکیبی از این دو دچار انسداد شوند. انسداد شرائین شبکیه باعث کاهش سریع دید شده و مانند یک پرده، بخشی یا همه میدان دید را می پوشاند. گاهی این کاهش دید کوتاه مدت بوده و در کمتر از5دقیقه از بین می رود.

انسداد شرائین شبکیه همانند انسداد عروق در قلب و مغز باعث قطع جریان خون می شود. وقتی که خون به شبکیه نرسد و یا میزان آن کاهش یابد تغذیه سلول های شبکیه مختل شده و مرگ سلولی ایجاد می شود.

تخریب سلول های شبکیه ظرف چند ساعت کامل شده و کاهش دید دائمی رخ می دهد. در موارد نادر ممکن است انسداد به سرعت برطرف شده و دید بیمار به وضعیت قبلی برگردد. هیچ درمان شناخته شده ای برای برقراری مجدد دید از دست رفته وجود ندارد.

انسداد وریدهای شبکیه برخلاف انسداد شریان باعث کاهش تدریجی دید می گردد. در این حالت خون و مایع به داخل شبکیه نشت کرده و بسته به میزان نشت باعث کاهش دید خفیف تا شدید می شود. در بعضی موارد ممکن است چشم پزشک به کمک لیزر یا تزریق داروهای خاص به داخل چشم بتواند میزان مایع پس زده شده و تورم ناشی از آن را کاهش داده و تا حدی باعث بهبود دید شود.


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465