منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول

1 . میوپی چیست ؟
میوپی Myopia از ریشه دوکلمه یونانی My و opia گرفته شده است . این کلمات به معنای دیدن اشیاء دور با تنگ کردن شکاف بین پلک هاست ، می گردد و اصطلاح میوپ به معنای فرد نزدیک بین است . فرد نزدیک بین اشیاء نزدیک را واضح تر و بهتر از اشیاء دور می بیند .

2 . آیا نزدیک بینی جزء عیوب چشمی نادر است ؟
خیر ، نزدیک بینی شایع ترین عیب انکساری چشم است که در ژاپن 50% ، در آمریکا حدود 20 % و در کشور ما بر اساس آمار مراجعان مراکز چشم پزشکی حدود 25 ـ 20 % عیوب انکساری را تشکیل می دهد .

3. انواع نزدیک بینی کدامند ؟
شایعترین انواع نزدیک بینی شامل ساده و پیش رونده ( مرضی ) است . خوشبختانه نوع ساده آن شیوع بالاتری دراد . در نوع ساده ، دید فرد نیاز به اصلاح با عینک یا روش های دیگر دارد و تاثیری بر قسمت های دیگر چشک نمی گذارد . اما در نوع پیش رونده همانطور که از نام آن پیداست به علت نازک شدن تدریجی صلبیه ( دیواره سفید ) چشم ، قطر قدامی ـ خلفی آن نیز افزایش یافته و تغییرات متعددی در ساختمان زجاجیه و شبکیه ایجاد می شود . خطر ایجاد سوراخ های شبکیه ( لایه حساس بینایی ) در نوع پیش رونده بالا است .هم چنین احتمال از بین رفتن و زوال مشیمیه ( لایه تغذیه کننده شبکیه ) و بالاخره پاره شدن و جدا شدن شبکیه در این افراد بیشتر است . این قبیل افراد ، اغلب دارای شماره های نزدیک بینی بالایی هستند و در سیر بیماری و به مرور زمان شماره چشم آنها مرتب تغییر می کند .

4 . آیا افراد نزدیک بین در معرض بیماری های چشمی دیگیری نیز قرار دارند ؟
در این افراد ، خطر آب سیاه ( گلوکوم ) و پاره شدن شبکیه ، بیش از افراد سالم است . در این قبیل افراد ، حتی اگر تحت عمل جراحی اصلاح نزدیک بینی هم قرار بگیرند ، خطر وقوع این دو بیماری کاهش نمی یابد . به عبارت ساده تر ، این افراد تنها نیاز به استفاده از عینک یا لنز تماسی دارند ، اما به علت وجود خطر ابتلا به موارد مذکور ، برای همیشه یا ( حداقل سالی یک بار ) باید تحت نظر چشم پزشک قرار گیرند .

5 . در چه زمانی تغییرات نزدیک بینی متوقف خواهد شد ؟
معمولا پیشرفت نزدیک بینی ساده بین 20 تا 25 سالگی متوقف می شود ، اگر چه بر اساس آمارهای مختلف این سن متفاوت گزارش شده اما معمولا بعد از سن 18 سالگی اگر میزان تغییرات شماره چشم طی مدت 12 تا 18 ماه کمتر از 25/0 تا 5/0 دیوپتر ( درجه ) باشد ، نزدیک بینی تقریبا ثابت قلمداد می شود .
ادامه دارد ...


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465