منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت دوم

6 . دیوپتر چیست ؟
دیوپتر ، واحد اندازه گیری قدرت انکساری نور است . آنچه به عنوان واحد و درجه نزدیک بینی محسوب می گردد ، در حقیقت شماره چشم و قدرت عدسی عینکی است که برای اصلاح عیب انکساری چشم به کار می رود ، این شماره باید بتواند بهترین دید ممکن را برای فرد ایجاد کند و تصویر واضحی از محیط بر روی شبکیه تشکیل دهد .

7 . تقسیم بندی شدت نزدیک بینی چگونه بر اساس درجه نزدیک بینی انجام می شود ؟
نوع دیگر تقسیم بندی نزدیک بینی بر اساس پاسخ چشم به روش های جراحی است به طوری که:
الف ـ نزدیک بینی خفیف : شامل درجه نزدیک بینی تا 3 دیوپتر است .
ب ـ نزدیک بینی متوسط : شامل درجه نزدیک بینی 3 تا 6 دیوپتر است .
ج ـ نزدیک بینی بالا : شامل درجه نزدیک بینی 6 تا 10 دیوپتر است .
د ـ نزدیک بینی بسیار بالا : شامل درجه نزدیک بینی10 تا 15 دیوپتر است .
ه ـ نزدیک بینی فوق العاده بالا : شامل درجه نزدیک بینی از 15 دیوپتر بیشتر است .

8 . راه های اصلاح نزدیک بینی کدام است؟
در اصلاح نزدیک بینی ، بیش از ده روش نام برده می شود . از میان آنها روش هایی که انجام آنها شایع تر و از نظر عوارض و سیر نتیجه ، شناخته شده تر هستند ، عبارتند از :
1 . اصلاح با عینک
2. اصلاح با لنز تماسی ( کنتاکت لنز )
3. اصلاح با شیوه رادیال کراتوتومی ( R.K ) که امروزه به ندرت انجام می شود .
4. اصلاح به وسیله لیزر اکسایمر به صورت های ( P.R.K ) ، لیزیک ( LASIK ) و لازک ( LASEK ) .
5 . حلقه های داخل قرنیه ( Intra corneal Ring )
6 .لنزهای داخل چشمی در حضور عدسی طبیعی بیمار ( فاکیک ) مانند آرتیزان یا ICL
7 . خارج کردن عدسی سالم و شفاف فرد نزدیک بین
همانگونه که گفته شد روش های دیگری نیز وجود دارد که از نظر نتایج و عوارض دراز مدت هنوز مورد بررسی و ارزیابی می باشند

9 ـ لیزر چیست ؟
لیزر ، نوری با طول موج به خصوصی است که امواج آن به وسیله دستگاه لیزر کاملا هم سو و تقویت گردیده است . بنابراین نور لیزر دارای انرژی خیلی زیاد بوده و قابلیت تمرکز حتی در سطوح بسیار کوچک برای انجام برش های دقیق را دارد .

10 ـ لیزر اکسایمر چیست؟
اکسایمر یا اگزایمر از دو کلمه انگلیسی به معنای مولکول دو اتمی تحریک شده ، گرفته شده است . نور لیزری که از طریق تحریک این دو مولکول ایجاد می شود ، لیزر اکسایمر نامیده می شود . لیزر اکسایمر انواع مختلفی دارد که بر اساس نوع اتم های تشکیل دهنده نام گذاری می گردد . لیزر اکسایمری که در تراش قرنیه و برای اصلاح نزدیک بینی به کار می رود ، از دو اتم فلوئور و آرگون استفاده می نماید و نور لیزر حاصله ، دارای طول موج 193 نانومتر می باشد . از خصوصیات این لیزر ، قدرت تاثیر زیاد در سطح کوچک و ضخامت بسیار کم است . به طوری که می تواند در سطحی به کوچکی تنها یک میکرون از بافت قرنیه تاثیر خود را بر جای بگذارد .بنابراین ، این نوع لیزر اصولا قدرت نفوذ به داخل چشم را نداشته و تاثیری بر بافت ها و قسمت های داخل چشم ندارد .

11 . تاریخچه استفاده از لیزر اکسایمر در چشم پزشکی چیست ؟
لیزر اکسایمر حدود سه دهه قبل برای ایجاد برش های بسیار دقیق بر روی تراشه های کامپیوتری استفاده شد. در همان زمان نیز ، نخستین تجربیات استفاده از لیزر اکسایمر بر روی چشمانی که فاقد دید کافی بودند ف صورت گرفت . حدود بیست سال پیش ، استفاده از آن به صورت محدود و در چارچوب قوانین مصرف دارو و غذا در امریکا FDA صورت پذیرفت . از سال 1991 مراکز اروپایی استفاده از لیزر اکسایمر را در درمان نزدیک بینی آغاز کرده اند . در ایران نیز از تیر ماه سال 1373 از این روش در دو مرکز چشم پزشکی ، در تهران استفاده شد . در آذر ماه 1376 ( سال 1997 ) FDA استفاده از لیزر اکسایمر را در اصلاح نزدیک بینی تایید کرد . در حال حاضر ، مراکز متعددی در تهران و شهرستان ها برای اصلاح عیوب انکساری از لیزر اکسایکر استفاده می کنند .
ادامه دارد ...
سوالات متداول درباره لیزیک قسمت اول


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465