منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

کراتیت باکتریايى

کراتیت باکتریايى یا زخم میکروبی قرنیه باعث ایجاد درد چشم، کاهش دید، حساسیت به نور، اشک ريزش و ترشح چركى می‎شود. این بیماری ممکن است به دنبال استفاده از لنزهاى تماسى، صدمه به چشم يا جراحی هاى قرنيه ايجاد شود و اگر بدون درمان باقی بماند ممکن است به نابینایی منجر شود.استافیلوکوک اورئوس و پسودوموناس آئروژینوزا (در استفاده کنندگان از لنزهای تماسی)، شایعترین باکتریهای مسئول ایجاد عفونت قرنیه میباشند. کراتیت باکتریائی به دو نوع سطحی و عمقی تقسیم می‎شود.

کراتیت سطحی :
لایه های بیرونی قرنیه را درگير مینماید و پس از بهبودی، اثرى از زخم روی قرنیه باقی نمیماند.

کراتیت عمقی :
بر لایه های زیرین قرنیه تاثیر گذاشته و بعد از بهبود ممکن است جای زخم (اسکار) روی قرنیه باقی بماند. اگر این اسکار در ناحيه مركزى بوده و در مسير بينايى قرار گيرد، باعث کاهش دید می‎شود.علاوه بر کراتیت باکتریايى، انواع دیگری از عفونت های قرنيه نیز وجود دارند که عبارتند از:

کراتیت آمیبی :
استفاده کنندگان از لنزهای تماسی بیشتر در معرض خطر ابتلا به اين نوع كراتيت بوده و عامل آن آميب آکانتاموبا میباشد.

کراتیت قارچی :
بيشتر در افرادى كه پيوند قرنيه شده اند و يا به مدت طولانى تحت درمان با قطره هاى استروئيدى هستند ايجاد می شود. کشاورزانی که در معرض تماس مواد گیاهی با چشم قرار دارند نیز ممکن است دچار این نوع زخم شوند.

کراتیت ویروسی :
معمولاً بدنبال عفونت با هرپس سیمپلکس و هرپس زوستر ایجاد می‎شود.

فوتوکراتیت :
در اثر قرار گرفتن طولانى مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش شدید ایجاد می‎شود (نور خورشید بویژه در روزهای برفی و یا قوس جوشکاری).

علائم کراتیت باکتریايى
علائم کراتیت باکتریايى عبارتند از: کاهش دید، درد ناگهانی چشم، افزایش حساسیت به نور، اشک ريزش، ترشح بیش از حد چشم. در صورت تجربه هر کدام از این موارد به خصوص اگر به صورت ناگهانی شروع شده باشد باید با چشم پزشک تماس گرفته شود.

چه چیزی باعث بروز کراتیت باکتریايى می‎شود ؟
مهمترین عوامل زمینه ساز کراتیت باکتریايى عبارتند از: استفاده از لنز به خصوص در موارد استفاده طولانی، استفاده از استروئیدهای موضعی، بیماری اخیر قرنیه، کاهش ایمنی ناشی از دیابت یا تغذیه نادرست، جراحى هاى انكسارى اخير روى قرنيه، آسيب اپيتليوم قرنيه به دنبال ضربه.همانطور که اشاره شد هنگام بروز هر یک از علائم کراتیت باکتریال (درد، کاهش دید، حساسیت به نور، ترشح چرکی و اشک)، باید به صورت اورژانسی به چشم پزشک مراجعه شود. به منظور جلوگیری از نابینایی، درمان کراتیت باکتریال باید خیلی سریع آغاز شود (تصویر 1).

زخم پیشرفته قرنیه همراه با ترشحات چرکی
درمان کراتیت باکتریايى

براى تشخیص دقیق عامل عفونى کراتیت باکتریايى، باید نمونه ای کوچک از سطح قرنیه برای بررسى آزمایشگاهی ارسال شود. این کار توسط چشم پزشک و با خراشیدن آرام سطح قرنیه انجام می‎شود.کراتیت باکتریايى معمولاً با قطره های آنتی بیوتیک درمان می شود. طى دوره درمان معاینات دورهای منظم چشم پزشکی با فواصل مشخص، ضرورى می باشد. معمولاً قطره ها بطور مکرر و با فاصله مصرف كم تجويز میشوند.اگر از لنز تماسی استفاده می‎شود نگهداری درست، تمیز کردن دقيق و رعايت بهداشت هنگام گذاردن لنز برای کاهش خطر ابتلا به کراتیت باکتریايى الزامی است.


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465