منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

عینک آفتابی و استاندارد

استاندارد

هم اکنون 3 نوع استاندارد برای ارزیابی عینکهای آفتابی وجود دارند و مهمترین مسئلهای که در این استانداردها لحاظ شده مقدار حفاظت آنها در مقابل اشعه ماوراء بنفش است. مواردی مانند پولاریزه و محافظت در مقابل نور جانبی هم در بعضی از این استانداردها مورد استفاده قرار گرفتهاند.

استاندارد استرالیا ( AS/NZS 1067:2003) شامل 5 سطح است. سطح صفر محافظت حداقلی در مقابل اشعه UV و سطح 5 حداکثر محافظت را در مقابل این اشعه دارد.

در استاندارد اروپایی (EN1836:2005)، صفر حداقل محافظت، 2 محافظت کافی، 6 محافظت خوب و 7 محافظت کامل در مقابل اشعه UV را نشان میدهد. محصولاتی که استاندارد اروپایی را کسب میکنند نشانه CE دارند.

از آنجا که در استاندارد اروپایی محافظت تا طول موج nm 380 لحاظ میشوند (نه nm 400)، چشمپزشکان معتقدند برخی از محصولاتی که حتی علامت CE بر روی آنها درج شده ممکن است کیفیت ایدهآل را نداشته باشند.

استاندارد ایالات متحده آمریکا (ANSI Z80.3-2001) شامل 3 سطح است. براساس استاندارد آمریکا لنزهای عینک آفتابی نباید اشعه ماوراء بنفش را بیش از 1% انتقال دهند. در تست ضربه (Impact Test) یک توپ فلزی یک اینچی از 50 سانتی متری روی لنز انداخته می‎شود و انواعی که مقاومت کافی را داشته باشند، استاندارد دریافت میکنند .


سالم ماندن عینک بعد از تست ضربه

مدلهای مختلف در بازار
خلبانی

برای اولین بار در سال 1936 توسط شرکت Bausch & Lomb برای خلبانهای نیروی هوایی آمریکا طراحی شد و دارای لنزهای شبیه قطره اشک و یک قاب فلزی نازک است. اکثر این لنزها به شکل آیینهای و رنگی ساخته میشوند (تصویر 6).


عینک خلبانی

Clip on
نوعی از عینکهای آفتابی هستند که روی عینکهای طبی قرار گرفته تا در مقابل نور شدید اثر محافظت کنندگی ایجاد نمایند (تصویر 7).


عینکهای Clip on

عینکهای دارای لنزهای گرادیانی یا سایه روشن
این لنزها در قسمتهای فوقانی رنگ تیرهتر و در بخشهای پایینی رنگ روشنتر دارند. در واقع قسمت بالایی محافظت بیشتری در مقابل نور خورشید داشته و قسمت پایینی برای دید بهتر فرد هنگام فعالیت طراحی شده است. این عینکها در محیطهای بسته نیز به راحتی قابل استفاده هستند. همچنین به نظر می رسد برای رانندگی یا خلبانی نیز مناسب باشند .


عینکهای دارای لنزهای گرادیانی یا سایه روشن

عینکهای آیینهای
لنز این عینکها دارای یک سطح متالیک بوده و جایگزین مناسبی برای عینکهای پولاریزه میباشند و به علت حذف نکردن بخش عمودی موج نور، باعث افزایش درک عمق مانند تشخیص فرورفتگیها هنگام اسکی میشوند. این عینکها با انعکاس بخشی از کل نور، اختلالی در درک عمق دید و یا دید کنتراست ایجاد نمیکنند .

عینکهای قاب بزرگ
این نوع از عینکهای آفتابی در دهه 80 قرن بیستم مورد توجه بودند. معمولاً رنگ روشن داشته و قیمت آنها ارزان است. امروزه بسیاری از هنرپیشههای مشهور برای اینکه شناخته نشوند دوباره به این نوع از عینکها روی آوردهاند. همچنین به علت اندازه بزرگ، برای افرادی که تمایل به پنهان کردن قوس بینی خود دارند مناسب است .

عینکهای Way Farer
این عینک شامل یک قاب پلاستیکی بزرگ ذوذنقهای بوده که در بالا پهن و در پایین باریکتر می‎شود. لنزهای این عینک توسط شرکت Ray- Ban تولید شده و از سال 1952 تاکنون محبوبیت خود را در بین افراد جامعه حفظ کرده است .

رنگ لنز عینک آفتابی

رنگهای مختلف شیشه عینک آفتابی نه تنها برای افراد جذابییت داشته و قابلیت تبدیل شدن به بخشی از پوشش روزانه را دارند، بلکه از نظر کیفیت بینایی نیز دارای اهمیت هستند.

رنگ سبز: این لنز تمام شعاعهای نوری را به یک اندازه از خود عبور میدهد و برای تمام انواع فعالیتهای ورزشی و بیرونی (outdoor) مناسب است و با کاهش پراکندگی نور باعث افزایش شفافیت سایه روشنها می‎شود. در شرایط آب و هوای بارانی، این رنگ بهترین گزینه است.

رنگ قهوهای و عنابی: این رنگها باعث افزایش دید کنتراست شده و ته رنگ قرمز موجود در آنها باعث افزایش دید عمق می‎شود و برای تمام ورزشهایی که نیازمند تخمین فاصلهها میباشند مانند گلف، تنیس، ماهیگیری و قایقسواری مناسب هستند.

رنگ زرد: در شرایط مه و آلودگی هوا و یا هر شرایط کم نوری این رنگ باعث افزایش وضوح تصویر می‎شود. این رنگ بیش از هر رنگ دیگری طول موج آبی نور را که برای چشم مضر است فیلتر میکند. این رنگ برای ورزش اسکی و کوه نوردی ایدهآل است.

رنگ آبی: این رنگ به دلیل عبور دادن نور آبی از خود چندان توسط چشم پزشکان توصیه نمی‎شود اگرچه این عینکها از نظر ظاهری بسیار مورد پسند میباشند. به علت عبور نور آبی از این لنزها، کیفیت بینایی چندان بالا نیست.

رنگ خاکستری: مانند رنگ سبز بوده و برای انواع فعالیتهای ورزشی مناسب میباشد.

رنگ قرمز: این رنگ باعث افزایش عمق دید شده و این موضوع بزرگترین ویژگی این رنگ میباشد. سایر خواص این رنگ عبارتند از کاهش خستگی چشم، بهبود دید کنتراست و افزایش وضوح جاده. به همین دلیل این رنگ برای ورزش دوچرخه و موتور سواری بهترین گزینه است.

عینک آفتابی


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465