منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

پیرچشمی

پیرچشمی (Presbyopia) از دست دادن قدرت تطابق چشم به علت افزایش سن میباشد. با ایجاد پیرچشمی دیدن اجسام و تصاویر کوچک از فاصله نزدیک برای افراد دشوار می‎شود. در سنین جوانی عدسی چشمها نرم و انعطافپذیر بوده و شکل خود را به راحتی تغییر میدهند تا امکان تمرکز بر روی اشیاء دور یا نزدیک فراهم گردد.

بعد از 40 سالگی، عدسی به تدریج سخت شده و قابلیت تغییر شکل خود را از دست میدهد، در نتیجه انجام فعالیتهای نزدیک از جمله مطالعه مشکل می‎شود. این وضعیت عادی پیرچشمی نامیده می‎شود .


در پیرچشمی در حالی که فرد اجسام دور را واضح میبیند قادر به دیدن اجسام نزدیک نیست.

پیرچشمی همانند سفید شدن موی سر یا چروک پوست، یک اختلال وابسته به سن بوده و معمولاً بعد از 40 سالگی در اکثر افراد ایجاد می‎شود. توانایی تطابق با افزایش سن از تطابق بیش از 20 دیوپتری در یک کودک 10 ساله (دیدن واضح اجسام در 50 میلیمتری) تا 10 دیوپتر در 25 سالگی (دیدن واضح اشیاء در فاصله 100 میلیمتر) و 1 دیوپتر در 60 سالگی (توانایی تطابق تا فاصله یک متری) کاهش مییابد. اگر شخصی نزدیکبین، دوربین و یا آستیگمات باشد، مشکل قبلی فرد با پیرچشمی ترکیب می‎شود. ممکن است افراد نزدیکبین مشکلات کمتری با این حالت داشته باشند.

دلایل پیرچشمی
بر خلاف دیگر عیوب انکساری (نزدیکبینی، دوربینی و آستیگماتیسم)، پیرچشمی یک فرآیند مرتبط به سن بوده که بدلیل از دست دادن انعطافپذیری عدسی میباشد. با افزایش سن تغییر در پروتئینهای عدسی، آن را سختتر کرده و انعطافپذیری آن را بتدریج کاهش میدهد. همچنین، ممکن است ماهیچههای اطراف عدسی نیز قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهند. در این وضعیت چشم بسختی میتواند روی اشیاء نزدیک تمرکز کند. به همین دلیل افراد بالای 40 سال وسایل مورد مطالعه خود مانند کتاب را در فاصله دورتر نگه میدارند تا آن را واضحتر مشاهده نمایند.

علایم پیرچشمی
اولین علایم پیرچشمی عبارتند از: اختلال در دیدن خطوط ظریف به خصوص در نور کم، درد چشم هنگام کار نزدیک، تاری دید لحظهای در انتقال نقطه تمرکز از دور به نزدیک. در مراحل پیشرفتهتر فرد مجبور است برای ایجاد وضوح بهتر تصویر اشیاء، آنها را به طول بازو از خود دور نگه دارد . در نور زیاد به علت بسته شدن مردمک چشمها، علایم افراد کاهش می یابد.


کوتاه بودن طول بازوها برای انجام کار نزدیک در پیر چشمی

علایم دوربینی و پیرچشمی شبیه به هم هستند، درحالیکه دلیل بروز آنها متفاوت است. دوربینی، یک خطای انکساری بوده که وقتی چشم کوچکتر از حد معمول یا دارای یک قرنیه بسیار مسطح باشد بوجود میآید. در نتیجه این وضعیت شعاعهای نوری به جای اینکه بر روی شبکیه متمرکز شوند در پشت آن تمرکز مییابند. این اشکال باعث می‎شود تا اشیاء دور واضح تر و اشیاء نزدیک مهآلود و تار دیده شوند. دوربینی از کودکی وجود داشته در حالیکه پیرچشمی بعدها و در حدود 40 سالگی ایجاد می‎شود.


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465