منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

مگس پران بخش اول

گاهی اوقات ممکن است شما نقطهها یا ابرهای کوچک متحرکی را در میدان دید خود مشاهده کنید. معمولاً این نقاط با نگاه کردن به زمینههای ساده واضحتر ديده می‎شوند. شما همواره آنها را هنگامي نگاه کردن به زمينه اي روشن و یکنواخت مثل یک ديوار خالي يا آسمان آبي ميبينيد (تصویر پایین ). به اين حالت مگس پران يا فلوتر گفته مىشود.

مگسپران، نقطهها یا ابرهای کوچک متحرکی در میدان دید هستند كه هنگام نگاه کردن به زمینه های ساده مانند آسمان واضحتر ديده مىشوند.

مگسپران تراكم نقطهاى و رشتهاى زجاجيه و يا سلولهای شناور داخل زجاجیه مىباشند. در واقع ذراتى که جلوی چشم خود میبینید، در داخل چشم معلق بوده و آنچه که شما مشاهده میکنید سايه اين ذرات بر روی شبکیه هستند. مگسپران به اشکال مختلفی از قبیل نقطههای کوچک، دایره، خطوط، ابر یا تار عنکبوت ظاهر میشوند. مگسپرانها در حقيقت دسته¬هاي كوچكي از ژل يا سلولهاي درون ويتره هستند (مايع ژل مانندي است كه درون چشم را پر مي¬كند).

علائم و نشانهها
اگر يك لكه يا سايه در مقابل ميدان ديد شما به اطراف حركت مىكند، شما دچار مگسپران هستيد. با توجه به اینکه آنها در داخل چشم شما هستند با حركت دادن چشم و سعى در ديدنشان، آنها نيز حركت مىكنند.

شما گاهى ممكن است جرقههاى نورى نیز ببينيد. اين جرقهها اغلب به دليل كشش زجاجيه روى شبكيه ايجاد می‎شوند و در افراد نزديكبين شايعتر هستند. ديدن جرقههاى نورى يك علامت هشدار دهنده است و مىتواند نشانه شروع جداشدگى شبكيه باشد. جرقه نورى گاهى در اثر ضربه به سر نيز ديده ميشود كه به آن ديدن ستاره يا Seeing stars گفته می‎شود.

گاهى بعضي افراد جرقههایى شبيه به زيكزاك يا به شكل امواج حرارتى در هر دو چشم مىبينند كه به مدت ده تا بيست دقيقه طول مىكشد (تصویر 2). اين نوع جرقهها كه اورا (Aura) ناميده می‎شوند به دليل انقباض عروق داخل مغز رخ داده و ممكن است نشانهای از بيمارى ميگرن باشد. اگر سردرد بعد از مشاهده اين نقاط نورى بروز كند به احتمال بسيار زياد اين يك سردرد ميگرنى است. گاهى اين نورهاى زيكزاكى يا امواج حرارتىشكل بدون سردرد است كه میتواند به علت ميگرن چشمى (Ophthalmic migraine يا ميگرن بدون سردرد) باشد. گاهی مشكلات خونرسانى به مغز توسط سيستم عروق خلف چشمی، علائم مشابه ايجاد میكند.

اوراى ميگرنى


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465