منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

مگس پران ( بخش دوم )

دلایل مگسپران و جرقه زدن
با افزایش سن، احتمال مشاهده جرقه و مگسپران نیز افزایش مییابد. هنگامیکه افراد به میانسالی میرسند زجاجیه در بعضى نقاط متراكم شده و تودهها و رشتههایی پدیدار میشوند كه سايه آنها بر روى شبكيه به صورت نقطهها و رشتههاى شناور ديده می‎شوند .


متراکم شدن زجاجیه در افراد میانسال

گاهى اوقات چسبندگى زجاجيه به شبكيه در بخشهاى خلفى از بين رفته و زجاجيه در قسمتهاى جلوتر تجمع مىيابد كه به اين حالت جداشدگى خلفى زجاجيه (Posterior vitreous detachment) گفته می‎شود. این اتفاق موجب بوجود آمدن مگسپران و جرقههاى نورى میگردد.


جداشدگى خلفى زجاجيه

مگسپران و جرقههاى نورى در موارد زیر شایعتر است:

افراد نزدیکبین
انجام عمل جراحی آب مروارید
انجام كپسولوتومى با لیزر ياگ
مبتلایان به التهاب داخل چشمى
ضربه به چشم

بوجود آمدن مگسپران و جرقه، بخصوص هنگامیکه به شکل ناگهانی افزایش یابند مهم و قابل توجه است و باید برای بررسی از نظر پارگى شبکیه توسط چشمپزشک معاینه شوید. این حالت در سنین بیشتر از 45 سال، سابقه صدمه به سر یا چشم و نزدیکبینی اهمیت بیشتری پیدا میکند.

علائم خطر
تغییر ناگهانی در اندازه و تعداد مگسپرانها
بوجود آمدن ناگهانی جرقههاى نورى
وجود سایه یا پرده در اطراف دید شما
مشاهده پرده خاکستری متحرک در میدان دید
کاهش ناگهانی قدرت دید

اگر حجم زجاجیه کاهش یابد و از دیواره پشتی چشم جدا شود، شبکیه در این ناحيه تحت كشش قرار گرفته و خونریزی داخل چشمی ایجاد شده و مگسپران بروز میکند ).

تشخیص مگسپران و جرقههاى نورى
با افزایش سن، مگسپران و جرقههاى نورى افزایش مییابند. با اینکه همه مگس پرانها و جرقهها جدی نیستند ولی باید برای انجام معاینه به چشمپزشکتان مراجعه کنید تا از نظر آسيب شبکیه مورد بررسی قرار گیرید.

پزشک برای معاینه شبكيه، از قطرهای ميدرياتيك جهت اتساع مردمک استفاده میکند. اين قطرهها سه بار به فاصله ٥ دقيقه در چشم چكانده مىشود و بعد از گذشت ١٥ تا ٣٠ دقيقه مردمك باز شده و چشم آماده معاينه می‎شود. در حین انجام این معاینه، پزشک نقاط مختلف خلفى چشم مانند زجاجیه و شبکیه را معاینه مینماید. بعد از استفاده از اين قطرهها، ديد بیمار بخصوص در فاصله نزديك تار شده و حساسيت به نور ايجاد مىشود. اين وضعیت بعد از ٦ تا ٨ ساعت برطرف شده و آسيبى به چشم شما وارد نمىشود ولى طى اين مدت بهتر است از رانندگى پرهیز نمائید.

مگس پران بخش اول


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465