منو اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301 - تلفن : 32240818 - 031
سال نو مبارک

چشم از نظر ساختاری بخش اول

چشم از نظر ساختاری ، یکی از پیچیده ترین اعضای بدن بوده و از نظر ساختمانی ، ادامه سیستم عصبی ( مغز ) محسوب می شود . بینایی ، وظیفه اصلی این عضو کوچک است و برای این منظور هر یک از اجزای آن باید عملکرد طبیعی داشته باشند .چشم ، همانند یک دوربین عکاسی عمل می کند . نور از طریق قرنیه و مردمک وارد چشم شده و مردمک با ایفای نقش دیافراگم در دوربین عکاسی ، مقدار نور وارد شده به چشم را تنظیم می کند . عدسی نیز با متمرکز کردن نور روی شبکیه باعث تشکیل تصویر شده و در نهایت این تصویر توسط عصب بینایی برای درک جزئیات آن به مغز ارسال می شود .

بخش های مختلف چشم

آناتومی سطحی چشم در نمای ظاهری
قرنیه بافتی شفاف بوده که در تشکیل جدار قدامی چشم شرکت دارد . نور پس از عبور از لای اشکی و قرنیه وارد چشم می شود ، به همین دلیل کارکرد طبیعی هر دو لایه در سلامت بینایی بسیار مهم است . قرنیه مسئول 70 درصد قدرت انکساری چشم بوده و تغییرات بسیار کوچک در ساختار و شفافیت آن می تواند باعث کاهش شدید دید در فرد شود . قرنیه از سه لایه تشکیل شده که به ترتیب از خارج به داخل عبارتند از : اپیتلیوم ، استروما ، اندوتلیوم . ضخامت این لایه در افراد مختلف متفاوت بوده و میانگین آن در حدود 500 میکرون یا نیم میلی متر است .

اتاق قدامی

نمای قرنیه، عنبیه و مردمک

اتاق قدامی ، قسمتی از چشم است که بین قرنیه در قدام و عنبیه و عدسی در خلف قرار دارد و مایع زلالیه در آن جریان دارد .

عدسی
عدسی ساختمانی در پشت عنبیه بوده که باعث متمرکز شدن نور روی شبکیه می شود و قدرت آن در افراد سالم حدود 20 دیوپتر (واحد قدرت عدسی ) است . در سنین پایین عدسی قابلیت تغییر قطر داشته که این خاصیت موجب می گردد تصویر اشیاء دور یا نزدیک به طور واضح دیده شوند . به این عمل ، در اصطلاح علمی تطابق گفته می شود .

عضلات خارج چشمی

عضلات خارج چشمي حركت دهنده چشم ( چشم چپ )
حرکت چشم توسط شش عضله انجام شده که به آنها عضلات خارجی چشمی گفته می شود . این عضلات عبارتند از : مستقیم خارجی ، مستقیم داخلی ، مستقیم فوقانی ، مستقیم تحتاتی ، مایل فوقانی و مایل تحتانی . عضله مستقیم خارجی چشم را از بینی دور و عضله مستقیم داخلی آن را به بینی نزدیک می کند . عضله مستقیم فوقانی چشم را به بالا و عضله مستقیم تحتانی آن را به پایین می برد . عضلات مایل نقش پیچیده تری در حرکت چشم ها داشته و نقش اصلی آنها در حرکات چرخشی چشم است و البته در حرکات عمودی چشم نیز موثرند .

اسکلرا یا صلبیه
پوشش خارجی سفید رنگی است که جدا چشم را از اطراف قرنیه تا خلف چشم تشکیل می دهد .

مشیمیه

یک لایه عروقی است که در بین اسکلرا و شبکیه قرار داشته و مسئول خون رسانی و تغذیه قسمت های خلفی چشم می باشد .

چشم از نظر ساختاری بخش دوم


آدرس مطب : اصفهان ، آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک بی3 ، طبقه سوم ، واحد 301
تلفن : 32240818 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماریهای شایع چشمبیماریهای شایع چشم

چشم‌ها اندام‌های شگفت انگیزی هستند که می‌توانند خود را درمان کنند، اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همیشه به این کار ادامه دهند و نیاز به دارو ودرمان پیدا نکنید. ... ادامه مطلب

انواع مشکلات چشمی و علل آنهاانواع مشکلات چشمی و علل آنها

هر کسی که ساعت ها مطالعه کند، با رایانه کار کند یا فاصله های زیادی را رانندگی کند، دچارش می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید. ... ادامه مطلب

علل پتوز یا افتادگی پلکعلل پتوز یا افتادگی پلک

بسیاری از موارد افتادگی پلک در سن بالا در این دسته قرار می گیرند و ویژگی های آن عبارتند از چین پلکی بالا، خفیف بودن افتادگی که در نگاه به پایین تشدید می شود ... ادامه مطلب

درباره من

در آذرماه 1341 در شهرستان آبادان به دنیا آمدم ( لازم است چند کلمه ای را راجع به شهرستان آبادان بیان کنم . آبادان شهری است با مردمی بی نهایت خونگرم و مهربان . شهری که بزرگترین پالایشگاه جهان را دل خود جای داده و مناظر شهری آن که به دو قسمت شرکت نفتی و عادی تقسیم می شود . کاملاً در ایران بی نظیر است . رودخانه بهمنشیر از وسط آن می گذرد و نخلهایی زیبا در دو طرف آن قرار دارد که بعضاً بی سر هستند و زخم گلوله ای از خمپاره و شمسه نقشی همچون رزمندگان بر بدن دارند . در نقطه صفر مرزی قرار دارد و کشور عراق از فاصله چند صد متری آن پیداست .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465